עורך הדין של יזמי הנדל"ן – ויועץ לרפורמה בתכנון

15 במרץ 2010 at 15:00 כתיבת תגובה

עו"ד שלום זינגר ייצג בעבר שורה ארוכה של יזמי נדל"ן, ולאחרונה מונה כיועץ לרפורמה בחוק לתכנון ובנייה. התנועה לאיכות השלטון ליועמ"ש: "זינגר משמש כבא כוחם של קבלנים, שהם צד לתיקים הנוגעים בענייני תכנון ובנייה ובעלי אינטרסים". משרד רה"מ: "כמו כל עובד, גם עו"ד שלום זינגר נדרש לחתום על הסדר ניגוד עניינים"

פורסם ב-NRG ב-15.3.2010.

על רקע אישורה של הרפורמה לתכנון ובנייה על-ידי הממשלה, פנתה אתמול (א') התנועה לאיכות השלטון ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בדרישה שיבדוק אם קיים ניגוד עניינים בהעסקתו של עו"ד שלום זינגר כיועץ לרפורמה. עו"ד זינגר (אין מדובר באיש העסקים הנושא שם זהה, לשעבר מנכ"ל האוצר הנשוי לנאווה ברק) נחשב למומחה בעל שם בכל הנוגע לחוקי התכנון והבנייה, ולפרקליט מבוקש בתחום, והרזומה שלו הופך אותו מתאים לשמש כיועץ בכתיבת חוק התכנון החדש; אולם בתנועה מוטרדים מכובעיו המרובים וחוששים מניגוד אינטרסים.

"במקביל לתפקידו (כיועץ לרפורמה, א.ל.), משמש עו"ד זינגר כבא כוחם של לקוחות פרטיים, בין היתר קבלנים שהם צד לתיקים הנוגעים בענייני תכנון ובנייה, והם בעלי אינטרסים כאלה ואחרים בכל הנוגע להסדרים הנובעים מהוראות החוק המתגבשות", כתבו נציגי התנועה לויינשטיין. "עמדת התנועה למען איכות השלטון היא כי נדרשת בחינה מחודשת של מינוי זה, נוכח החשש מפני הימצאות בניגוד עניינים של עו"ד זינגר".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "ככל עובד המועסק במשרד ראש הממשלה או יועץ חיצוני המועסק על-ידי המשרד, גם עו"ד שלום זינגר נדרש לחתום על הסדר ניגוד עניינים. הסדר ניגוד העניינים של עו"ד זינגר נערך על-ידי הלשכה המשפטית".
בהמשך המכתב שהפנתה התנועה לויינשטיין, העלתה התנועה מספר שאלות, שלטעמה מחייבות בדיקה לגבי העסקתו של עו"ד זינגר, לשעבר היועץ המשפטי של משרד הפנים, כיועץ לרפורמה. ממשרדו של עו"ד זינגר נמסר בתגובה כי "עו"ד זינגר אינו משוחח עם עיתונאים, וכל שאלה בנושא יש להפנות למשרד ראש הממשלה".

רוח ידידותית?

בשיחה עם מעריב עסקים מספר משפטן, הנמנה עם המתנגדים לרפורמת התכנון והבנייה, כי כשהגיע לישיבת עבודה עם אנשי המקצוע החתומים עליה, הוא היה בטוח שימצא מולו את עו"ד שרית דנה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שהובילה את ניסוח החוק החדש. להפתעתו, מי שמילא תפקיד דומיננטי בישיבה, התעמת עם המתנגדים וסינגר בלהט על הרפורמה, היה דווקא עו"ד זינגר.

"ידעתי שהוא מייצג יזמי נדל"ן, חברות דלק וגופי תשתיות, ולכן זה היה מוזר לגלות שהוא נשכר כיועץ על-ידי הממשלה כדי ללוות את החוק ולהשתתף בניסוחו", אומר המשפטן. "זה מעורר שאלות לגבי הרוח הידידותית שנושבת מהרפורמה הזו לכיוון היזמים, על חשבון הסביבה והאינטרס הציבורי".

כשמתנגדים נוספים לרפורמה – החל מקשת רחבה של ארגוני סביבה וחברה ועד נציגי המשרד להגנת הסביבה – גילו כי עו"ד זינגר עומד מאחוריה, הם התחילו להעלות תהיות: האם ראוי שמי שמייצג בשנים האחרונות יזמי נדל"ן פרטיים וגופי תשתיות, יהיה חתום על רפורמה שכה מאירה פנים בדיוק לאותם גורמים בעלי עניין? "זה כאילו שהממשלה היתה שוכרת את שירותיו של עו"ד ששי גז או פליליסט בכיר אחר כדי לנסח מחדש את החוק הפלילי ואת חומרת העונשים שעבריינים יקבלו", אומר גורם שליווה את הרפורמה.

בדיקה מדגמית של התיקים שניהל זינגר בשנים האחרונות מעלה שורה של מקרים, שעוסקים בנושאים שבליבת הרפורמה. כך למשל, ייצג זינגר את חברת שובלים בע"מ, שביקשה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברעננה היתר לבנות תחנת דלק בסמוך לקניון רננים בעיר. את רשות שדות התעופה ומינהל התעופה בהרצליה ייצג זינגר במאבק משפטי מול עיריית הרצליה וארגוני סביבה, שדרשו לסגור את השדה בעיר ולהעביר אותו לאתר חדש.

זינגר אף ייצג את חברת שער רכבת אשדוד בע"מ נגד הוועדה המקומית לתכנון ובנייה באשדוד, שדחתה את בקשת החברה להקים מבני מסחר בעיר; וכן את המקימה והמפעילה של תשתיות הגז הטבעי בישראל, נתיבי גז, שביקשה להניח צינור גז מתחת לאתר בו התגלו קברים מוסלמיים. בנוסף הוא שימש כבא כוחה של חברת ניב אנרגיה בבית משפט השלום מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה נצרת, וביקש להקים בעיר תחנת דלק חדשה.

דוגמאות נוספות הן חברת הנצח תידלוק, שאותה ייצג זינגר נגד הוועדה המקומית רמת השרון בתביעה לקבל היתר להקים תחנת דלק בעיר; מידף שירותי קייטרינג שיוצגה על ידו מול הוועדה המקומית תל-אביב, בדרישה לקבל היתר חורג להפעלת אולם שמחות וגן אירועים בקומת הקרקע ובגינה של "הבית הירוק" ברמת אביב; וחברת י.ע.ב. הדר ייזום והשקעות, שיוצגה על-ידי זינגר בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, וקיבלה היתר להקים תחנת דלק בעיר.

<!–<<>>

חיים קלים יותר

מפגש משפטי נוסף בין זינגר לארגוני הסביבה, בראשם החברה להגנת הטבע, נרשם כשהוא ייצג את קרן ירושלים, שחפצה להקים פסל גדול בגן הסובלנות בעיר. שני לקוחות מעניינים במיוחד אותם ייצג הם הולילנד תיירות, שחתומה על פרויקט בנייה גדול ושנוי במחלוקת בירושלים, וחברה זרה בשם ואלימר אינטרנשיונל אינק. זינגר ייצג את החברה בקיץ האחרון בהליך משפטי מול עיריית ירושלים, הוועדה המקומית ושורה של ארגוני סביבה.

החברה ביקשה לבנות 120 יחידות דיור בשטח שבשולי שכונת הר נוף שליד יער ירושלים, אך התוכנית נדחתה. בתום מאבק ממושך בכל ערכאות התכנון, קבעה ועדת המשנה לעררים כי הבניינים יפרו את הממשק הטבעי הקיים בין שכונת הר נוף ליער ירושלים, ויפגעו ברצף השטחים הפתוחים. הוועדה אף קבעה כי הקמת הבניינים תפגע בטיילת המתוכננת במקום ובשכונת הר נוף, שממילא דלה בשטחים ציבוריים פתוחים.

עו"ד זינגר, בשם היזמים, ערער לבית המשפט המחוזי בירושלים – אך השופט נועם סולברג דחה את הערעור. אחרי שהרפורמה שבניסוחה השתתף זינגר תיכנס לתוקף, אפשר שחייהם של יזמים כמו ואלימר אינטרנשיונל אינק יהיו קלים יותר.

מודעות פרסומת

Entry filed under: 02. חדשות. Tags: , , , , , , , .

רפורמת התכנון: לסגור עניינים עם החבר'ה בעירייה המסמר של ג'וחא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


לוח שנה

מרץ 2010
א ב ג ד ה ו ש
« פבר    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Most Recent Posts


%d בלוגרים אהבו את זה: